9 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem okien do swojego domu

Zakup okien


Zakup okien, to wcale nie jest prosta sprawa, choć na początku tak właśnie mi się wydawało. Myślałam, że wybiorę rodzaj, kolor okleiny, kolor klamek, a okazało się, że paramentów, które trzeba ustalić jest znacznie więcej i mają one bezpośredni wpływ na późniejszy komfort życia w murach domu. Warto przyłożyć się do tematu jakim jest zakup okien, bo to decyzja obligująca czasem nawet przez dziesięciolecia. Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed zakupem okien? Oto 9 takich przykładów:

1. Drewniane czy plastikowe?

To pierwsze i zasadnicze pytanie, które stawiamy sobie przy zakupie okien. Dzisiejsza stolarka okienna znacznie różni się od tej sprzed 20 lat. Okna drewniane dodają prestiżu inwestycji, mają świetne parametry cieplne i akustyczne, mają nieco bardziej wytrzymałe ramy niż te plastikowe i są nieco cieplejsze. Ich wadą może być, że co jakiś czas trzeba je odnawiać, a ramy pokrywane są chemicznymi środkami impregnującymi. Plastikowe okna są łatwiejsze w utrzymaniu, są często tańsze (ale ceny najlepiej porównać od kilku producentów), ale jak już wspomniałam mogą być zimniejsze przez metalowe okucia. Decyzja należy do Was J
Nasze okna są plastikowe z okleiną drewnopodobną.

2. 2 czy 3-szybowe?

Wiadomo – 2-szybowe tańsze. Moim zdaniem jednak warto zainwestować w te 3-szybowe, a w przyszłości zaoszczędzimy na ogrzewaniu domu. Właśnie te 3-szybowe mają lepsze właściwości termoizolacyjne i to na nie postawiliśmy.

3. Jakie wykończenie, okleina, klamki?

Jeżeli zdecydujemy się na okna drewniane, to decydujemy się również na fakturę drewna. Jeżeli zdecydujemy się na okno PCV, możemy wybrać sobie dowolny kolor okleiny oraz fakturę. To wszystko w zależności od tego co nam się podoba. Tak samo jest przy wyborze wykończenia okna – czy okno ma mieć przy szybie ostre krawędzie czy półokrągłe? W jakim kolorze ma mieć klamki? Może złote albo srebrne? W tym przypadku warto mieć na uwadze wystrój, który będzie dominował w waszym domu, aby wszystko było ze sobą spójne. My wybraliśmy okleinę w kolorze Winchester, wykończenie kanciaste (w każdym razie nie półokrągłe:D) oraz klamki w kolorze starego złota (i nie wiem czy ich nie będziemy wymieniać na srebrne…).

Zakup okien

4. Jaki powinien być współczynnik przenikania ciepła U i przepuszczalności energii cieplnej g?

Tajemniczo brzmi, prawda? Natomiast sprawa wygląda znacznie prościej niż się wydaje J Pierwszy parametr mówi nam jak dużo ciepła będzie uciekać przez nasze okno. Ten parametr powinien był mniejszy bądź równy 0,9 W/m2.K. Im mniejsza ta wartość, tym okno cieplejsze. Dla przykładu nasze okno tarasowe tę wartość ma na poziomie 0,8 co kwalifikuje go do okien energooszczędnych. 
Drugi parametr mówi nam o tym jak dużo światła słonecznego będzie przenikać przez nasze okno. W tym przypadku wartość g powinna być większa bądź równa 50%. Im więcej % tym przez okno będzie docierać więcej światła. Nasze okno tarasowe ma tę wartość na poziomie 53%. 
Obie wartości naszego okna czyli U=0,8 i g=53% kwalifikują nasze okno tarasowe do tzw. okien aktywnych, czyli produktów, które przy najmniejszych stratach energii zapewniają najwięcej dopływu światła słonecznego. 

5. Słupek stały czy ruchomy?

Okno ze słupkiem ruchomym ma najczęściej jedną klamkę. Po otwarciu jednej kwatery musimy uruchomić specjalny mechanizm, który pozwoli nam otworzyć drugą kwaterę. Natomiast okno ze słupkiem stałym ma dwie klamki i żadna z kwater nie jest od siebie „uzależniona”. Zaletą ruchomego słupka jest światło otworu okiennego, które nie jest zaburzone pionowym słupkiem – takie rozwiązanie stosuje się najczęściej w drzwiach tarasowych. Mocnymi stronami słupka stałego są niewątpliwie: mocniejsza konstrukcja, lepsza wytrzymałość na wiatr, lepsze właściwości akustyczne oraz ciężej przez takie okno się włamać J I takie okna, ze słupkiem stałym, zastosowaliśmy w całym naszym domu (oprócz okna tarasowego – tam tradycyjnie – słupek ruchomy).

6. W którą stronę będą się otwierać?

Ważna sprawa! Musimy użyć naszej wyobraźni i zwizualizować sobie jak zoptymalizować tę kwestię do naszych potrzeb oraz wziąć pod uwagę, która ręka jest u nas dominująca. Najlepiej zrobić to na budowie podchodząc do każdego otworu okiennego i próbować w powietrzu otwierać każde okno :D działa!

7. Jaki gaz szlachetny w środku?

Przestrzenie międzyszybowe mogą być wypełnione powietrzem, argonem bądź kryptonem. Zwykłe powietrze ma gorsze właściwości termoizolacyjne niż argon, natomiast argon ma gorsze te parametry niż krypton. Oczywiście cena również gra tutaj znaczącą rolę, dlatego postawiliśmy na środkowy gaz, czyli argon, który jest najczęściej wybieranym gazem szlachetnym przy wypełnianiu przestrzeni między szybami.

8. Montaż ciepły czy zwykły?

Producenci okien mają w swojej ofercie tzw. ciepły montaż (bądź warstwowy), który jest możliwy za dodatkową opłatą. Taki montaż polega na zastosowaniu (oprócz standardowej pianki poliuretanowej jak przy montażu zwykłym) taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Trzeba również wziąć pod uwagę, ze otwór okienny musi być fachowo przygotowany przez budowlańców do takiego montażu (co generuje dodatkowe koszty). Producenci przekonują, że ciepły montaż ma wpływ na późniejsze utrzymywanie ciepła co zmniejsza koszty ogrzewania. My nie zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ nigdy nie narzekaliśmy na zwykły montaż i uznaliśmy, że jest to zbędny wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

9. Czy potrzebna nam skórzana uszczelka wewnątrz okna?

Za dodatkową opłatą możemy mieć również superbajer w postaci skórzanej uszczelki w kolorze okien, która ma wypełniać przestrzenie międzyszybowe. Ma to jeszcze bardziej utrzymywać ciepło w naszym domu. Darowaliśmy sobie J

A teraz czas na prawdziwy dreszczowiec!

Czytajcie umowy! Oczywista sprawa nie? Warto jednak o tym przypominać, ponieważ my się tak raz zagapiliśmy… i to właśnie przy zamawianiu okien. Ustaliliśmy ustnie wygląd wszystkich okien, w szczególności okna tarasowego, na którym nam najbardziej zależało. Dostaliśmy propozycję wyglądu okien i umowę mailem – wszystko się zgadzało oprócz koloru. Pojechaliśmy jeszcze raz do siedziby firmy ustalić ostatecznie kolor okleiny. Zmieniliśmy tylko ten parametr. Za parę dni dostaliśmy umowę do ręki, do której zajrzeliśmy tylko po to aby sprawdzić czy kolor się zgadza. Nie zwróciliśmy uwagi na to, że zmieniły się również wymiary okna tarasowego… podpisaliśmy taką umowę. Za 2 miesiące przyjechało nasze zmówienie. Wszystko się zgadzało oprócz tego jednego, najważniejszego okna. Niestety wymiary zawarte w umowie zgadzały się z tymi w rzeczywistości…

Historia skończyła się tak, że udało nam się sprzedać to okno i kupić prawie w tej samej cenie nowe – tym razem z dobrymi wymiarami.

To nauczka na przyszłość, że trzeba wszystko dokładnie czytać, mimo, że wcześniej było ustalone po wielokroć!


Poza tym wszystkie okna nam się bardzo podobają i jak najbardziej jesteśmy z nich zadowoleni J

Mam nadzieję, że artykuł był przydatny J

Do poczytania polecam jeszcze 3 najpopularniejsze artykuły:
Jak usytuować dom względem kierunków świata?
Styl nowojorski
Styl skandynawski

Do napisania!
M.

Komentarze

  1. Wybór okien ma kluczowe znaczenie podczas budowy domu. Okna mają wpływ nie tylko na efekt wizualny, ale również na straty cieplne, a także bezpieczeństwo.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ważne wskazówki. Przy budowie domu warto rozważyć zakup każdego elementu.
    https://semhub.pl/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty