Jak wybrać dobrego architekta? Na co zwrócić uwagę?


Jak wybrać dobrego architekta porady

Współpraca z architektem zaczyna się na etapie pierwszych konsultacji i najczęściej trwa aż do zakończenia prac budowlanych. W związku z tym powierzenie zaprojektowania domu wymaga obdarzenia specjalisty pełnym zaufaniem. Jak zatem wybrać właściwą pracownię architektoniczną? Oto kilka praktycznych porad.

Planując budowę domu:
1. Można skorzystać z gotowych projektów zgromadzony w katalogach. Ich twórcami także są biura architektoniczne
lub
2. Wynająć profesjonalnego architekta i powierzyć mu opracowanie oryginalnej koncepcji.

W dzisiejszym poście zajmiemy się właśnie punktem drugim :)

Gdzie szukać pracowni architektonicznej?

Na początku warto przeprowadzić gruntowną analizę lokalnego rynku. Pierwsze, co zwykle się robi to rozmowa z członkami rodziny oraz przyjaciółmi w celu wysondowania, czy znają sprawdzonego specjalistę. Warto również przejrzeć lokalne ogłoszenia oraz serwisy internetowe. W tym drugim przypadku najlepiej szukać tam, gdzie można sprawdzić opinie o architekcie. Rekomendacje dają nam wiele cennych informacji o danym specjaliście, dlatego korzystajmy z nich, gdy tylko możemy.

Architekt z okolicy

Może się zdarzyć, że znajdziemy kandydata na drugim krańcu Polski, który jest w stanie podjąć się zaprojektowania domu zdalnie. W praktyce jednak może się okazać, że dzielący nas dystans tylko utrudnia wszystkie procesy. Projekt można opracować i omówić z właścicielem na odległość, ale więcej problemów pojawia się w kolejnych etapach współpracy. Podczas każdej budowy występują bowiem nieprzewidziane okoliczności. Warto zatem zadbać, aby architekt mógł szybko zareagować i był w stanie pospieszyć z interwencją. Projekt domu powinien uwzględniać szereg uwarunkowań, które trudno dokładnie poznać, będąc oddalonym o kilkaset kilometrów. Wśród nich należy wymienić ukształtowanie terenu, tradycje architektoniczne czy zaplecze techniczne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta porady

Wybór architekta z doświadczeniem

Ukończenie prestiżowej uczelni lub zdobycie branżowych nagród nie jest gwarancją zadowolenia z usług architektonicznych. Podczas realizacji zlecenia liczy się przede wszystkim doświadczenie i umiejętność… komunikacji. Zdolnemu architektowi, który nie potrafi wytłumaczyć swojej koncepcji ekipie budowlanej, trudno jest sprawować kontrolę nad przebiegiem prac. Brak umiejętności komunikacyjnych to również utrudnienie dla nas, co odczujemy najpewniej podczas omawiania kolejnych poprawek do projektu. Upewnijmy się zatem, że architekt, którego chcemy zatrudnić ma odpowiednie doświadczenie, a kontakt z nim stoi na wysokim poziomie. To się czuje czy z jakimś człowiekiem czujemy tzw. flow :)

Pracownia architektoniczna dopasowana do projektu

Wiele zależy także od rodzaju projektu. Istnieją pracownie architektoniczne, które w swojej działalności skupiają się wyłącznie na domach jednorodzinnych. Jeszcze inne realizują duże zlecenia dla deweloperów. Specjalizacja pomaga odpowiedzieć na konkretne oczekiwania zleceniodawców. Warto postawić na człowieka, który ma własną wizję i potrafi zaproponować innowacyjne rozwiązania. Rynek budowlany zmienia się z dnia na dzień, więc planując budowę domu trzeba myśleć perspektywicznie.

Autorem wpisu jest Łukasz z redakcji bloga Fixly.pl
Pod redakcją Prawie w Tymianku :)

Polecane:


Komentarze

  1. Wydaje mi się, że warto jest zwrócić uwage na to jak taki architekt projektuje. My wybraliśmy projekt domu stąd projektyzwizja.pl i tak na prawdę takie samo rozwiązanie wam polecamy. Jest tu na prawdę sporo bardzo ciekawych i niepowtarzalnych projektów, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo cennych informacji. Warto było tutaj zajrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak dla mnie taniej kupić gotowy projekt niż zamawiać od podstaw u architekta. Teraz kończę stawiać swój dom według kupionego projektu i zostało ukończenie dachu i wykończeniówka. Kupiłem na stronie https://www.arad.pl/rusztowania-przejezdne-altrad,g32.html rusztowanie i na dniach będę je przewoził na plac budowy. Mam nadzieję, że w kwietniu dom będzie już gotowy

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuje za artykuł, sam staje przed wyborem architekta..

    OdpowiedzUsuń
  5. Dobry architekt to podstawa. Dzięki niemu możemy być spokojni o poprawny przebieg budowy, od wykonania wykopu, aż po pokrycie dachu. Bardzo pomocne porady, z których warto skorzystać. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Architekt jest potrzebny bo zajmie się tymi urzędowymi sprawami :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Genialny artykuł z ciekawymi poradami! :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Tu trzeba na pewno sporo się przyłożyć. Odpowiedni projekt to podstawa!

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo przydatne wskazówki i porady. Wybór dobrego architekta to nie taka prosta sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  10. Warto skorzystać z pomocy architekta przy postawieniu domu, oni się znają na tym jak mało kto i służą pomocą.

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ważne i przydatne wskazówki. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Jeśli chodzi o budowe domu, polecam wam sprawdzić ofertę tej firmy https://serwisbudowy.pl/kategoria-produktu/szalunki/scienne/. Znajdziecie tutaj świetnej jakości szalunki ścienne, stropowe i nie tylko. Na pewno warto jest skorzystać z ich oferty podczas budowy domu

    OdpowiedzUsuń
  13. Dobrze wiedzieć takie rzeczy. Jeżeli projektujecie mieszkanie to trzeba starać się zrobić to jak najbardziej praktycznie, z myślą o kolejnych latach.

    OdpowiedzUsuń
  14. Grunt to znaleźć dobrego architekta, który nie odwali szopki a faktycznie sie postara, polecam szukać tutaj http://tubud.pl/baza-firm/kategoria/biura-projektowe-i-architekci/

    OdpowiedzUsuń
  15. Współpraca z architektem to super rozwiązanie. Według mnie bardzo ułatwia podjęcie wielu ważnych i kluczowych dla projektu decyzji.

    OdpowiedzUsuń
  16. Cenne informacje. Dużo pomocnych porad i wskazówek.

    OdpowiedzUsuń
  17. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania. Mnie bardzo podobają się propozycje producenta https://lssystems.pl/ W ich ofercie znajdziecie szklane drzwi, ale też ścianki działowe.

    OdpowiedzUsuń
  18. Współpraca z architektem to świetne rozwiązanie. Warto znaleźć naprawdę dobrego fachowca.

    OdpowiedzUsuń
  19. Ja mam super architekta - jeśli ktoś potrzebuje to proszę pisać :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Obecnie architektów jest naprawdę bardzo dużo, dlatego tak ważne jest znalezienie dobrego fachowca.

    OdpowiedzUsuń
  21. Wpis bardzo przydatny dla osób, które dopiero zabierają się za budowę. Sama coś o tym wiem. Nikt nie ma pojęcia na ilu rzeczach trzeba znać się samemu żeby ich wykonanie zlecić właściwym osobom :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Jest bardzo dużo architektów i fajnych projektów domów, jakie wy macie?

    OdpowiedzUsuń
  23. Teraz wiem jak znaleźć fachowca

    OdpowiedzUsuń
  24. Szkoda, że wcześniej nie trafiłam na ten artykuł:) Troche mielismy z tym przejścia i dopiero trzeci architekt nam pomógł. Pierwszy sie nie wyrabiał, a z drugim nie moglismy dojść do porozumienia. Ostatecznie znaleźliśmy jednego z poleceń i wyszło super. Nawet Parasole do ogrodu nam wynalazł:) Pisz wiecej takich porad to innym bedzie latwiej:)

    OdpowiedzUsuń
  25. Treściwy wpis! Dużo przydatnych i wartościowych porad

    OdpowiedzUsuń
  26. Świetne projekty domów znajdziesz na tej stronie: Projekty z Wizją. My z mężem mieliśmy naprawdę spore wymagania co do takiego projektu, na szczęście dość szybko udało nam się znaleźć coś odpowiedniego.

    OdpowiedzUsuń
  27. WOW! extra pomysły i interesujący blog !

    OdpowiedzUsuń
  28. Dobry projekt ma kluczowe znaczenie przy realizacji marzeń o własnych czterech ścianach.

    OdpowiedzUsuń
  29. A jak z wnetrzami? Zblizamy sie do wykonczeniowki i doszlismy do wniosku, że chyba nie damy rady sami tego ogarnac. Macie jakies rady? Na chwile obecna myslimy nad Natalia Klim Matuszewska bo ma dobre opinie ale zawsze wysluchamy wskazowek:)

    OdpowiedzUsuń
  30. Myślę o stworzeniu ciekawego wnętrza, ale mój pomysł i żony sporo się różni. Dlatego zdecydowaliśmy się na architekta i dzięki za wskazówki, jak go dobrze wybrać :)

    OdpowiedzUsuń
  31. Nas czeka generalny remont domu, ale większość rzeczy będziemy robić na własną rękę. Udało nam się już kupić takie https://serwisbudowy.pl/kategoria-produktu/szalunki/scienne/ szalunki ścienne w dobrej cenie

    OdpowiedzUsuń
  32. Fajnym rozwiązaniem jest również skorzystanie z firmy oferującej gotowe projekty wraz z realizacją.
    https://mobile-development.pl/domy-modulowe/

    OdpowiedzUsuń
  33. Przydatne uwagi odnośnie wyboru architekta. Doceniam tym bardziej, że niedawno musiałem dokonać takiego właśnie wyboru.

    OdpowiedzUsuń
  34. Wydaje mi się że dobry architekt to podstawa do budowy domu.

    OdpowiedzUsuń
  35. Najlepiej wybrać specjalistę z polecenie znajomych. W ten sposób można uniknąć ewentualnych rozczarowań.

    OdpowiedzUsuń
  36. Bardzo cenne wskazówki odnośnie wyboru dobrego architekta.

    OdpowiedzUsuń
  37. Mnóstwo cennych wskazówek w pigułce. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  38. Przydatny poradniki, bardzo mi pomógł!

    OdpowiedzUsuń
  39. Artykuł bardzo dobry ! zresztą jak zawsze :)

    OdpowiedzUsuń
  40. Świetnie się czyta twoje wpisy

    OdpowiedzUsuń
  41. Super napisane. Wszystkie informacje bardzo pomocne

    OdpowiedzUsuń
  42. Dobry projekt domu, to pierwszy i najważniejszy krok, aby cieszyć się wymarzonym lokum, dlatego wybór architekta ma kluczowe znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  43. Ciekawie napisane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  44. Świetnie napisany artykuł. Bardzo ciekawy blog.

    OdpowiedzUsuń
  45. Interesujący wpis. Warto było tutaj zajrzeć

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty