Ściany - pustak ceramiczny



Mój cudowny Mąż dorwał się do mojego bloga :D Po paru uwagach i konstruktywnej… ekhem …krytyce :D doszłam do wniosku, że muszę popracować nad stylem pisania i formą postów, ale mam nadzieję, że się wyrobię J do rzeczy!

Dzisiejszy temat: ŚCIANY!

Ktoś mógłby pomyśleć „ściany jak ściany, nie ma się nad czym rozwodzić…” Otóż nic bardziej mylnego. To z czego będzie zbudowany nasz wymarzony dom ma ogromne znaczenie dla późniejszego komfortowego życia w jego murach. Nasz architekt wymyślił dla nas pustaka ceramicznego gr. 25 cm. Ceramika, to bardzo dobry materiał. Jest wytwarzana z naturalnych surowców (naturalna glina + mączka drzewna/trociny), cechuje ją duża wytrzymałość, długie utrzymywanie ciepła oraz jest przyjazna środowisku.

Zostało nam poleconych kilka firm, w których ofercie były pustaki ceramiczne, w tym szczycący się bardzo dobrymi opiniami oraz wysoką ceną Porotherm. Niestety ze względu na tę jego drugą wspomnianą cechę wybraliśmy inną firmę – Keram, i jest to polski produkt.


Pustak ceramiczny Keram 25 P+W (czyli system pióro+wpust – system ten polega na łączeniu boków pustaków bez zastosowania zaprawy murarskiej, co sprawia, że taki mur będzie miał lepsze parametry termoizolacyjne) ma zastosowanie do budowy ścian murowanych, słupów oraz ścian działowych.  Jest to materiał klasy 15 MPa, czyli jego wytrzymałość na ściskanie jest średnia i kwalifikuje się do robót murarskich kategorii B. Laikowi to niewiele mówi i tak też było w naszym przypadku (w końcu nie buduje się domu co miesiąc, ani nawet co roku…) Najważniejsze to projekt! W naszej ponad 200-stronicowej książce o budowie domu były opisane wszystkie te parametry i zgodnie z wytycznymi dokonaliśmy wyboru materiałów. Jeśli chodzi o cyferki i wszystkie tajemnicze znaczki, to lepiej polegać na fachowcach i stosować się do zapisów zamieszczonych w projekcie J

Ale, ale! WARNING! Nasz architekt źle obliczył nam ilość pustaków… Mój tata (który z budownictwem nie ma nic wspólnego, a przynajmniej wykształcenia kierunkowego), obliczył sam ilość pustaków do budowy naszego domu i ta wartość była prawie DWUKROTNIE mniejsza niż ta podana przez architekta. I co teraz zrobić? Po konsultacji z, jakby nie było, fachowcem, zostało nam jasno powiedziane, iż należy zakupić ilość pustaków podaną przez osobę, która ten projekt tworzyła i się na tym zna. Ok. Tak też się stało. I wiecie co? Dom stoi od połowy maja, a dopiero wczoraj sprzedaliśmy w końcu resztę pustaków, których zostało drugie tyle i które były nawet nieruszone. Pozdrawiam tatę. Nie pozdrawiam architekta.

Wracając do ścian… Pierwszy raz widziałam w akcji pustak ceramiczny (jakbym jakiś kiedykolwiek inny widziała… :D). W każdym razie nie ulegało wątpliwości, że jest to produkt dość kruszący się i wbrew pozorom delikatny jeśli mamy do czynienia z pojedynczy egzemplarzem. Dopiero w grupie, a raczej w ścianie (:D) tworzy mur nie do zdarcia i o dużej wytrzymałości. Nasi Panowie – Górale trochę narzekali na nie, że właśnie się kruszy, że nierówny, „panocku cozeście kupili za pustaka?!”. Ale dali radę, pustak spełniał wszelkie normy oraz wpasował się do naszego budżetu, sprawiał budowlańcom więcej problemów niż mogłoby to być w przypadku droższych pustaków, lecz efekt końcowy jest więcej niż zadowalający J


Jak się będzie zachowywał ten materiał w perspektywie lat? Trudno powiedzieć. Jeszcze raz podkreślam, że zakup materiałów, którego dokonaliśmy, spełnia wszelkie wytyczne zamieszczone w projekcie.

I jeszcze jedno. Choćbyście mieli najlepszy, najdokładniejszy projekt na świecie, najlepszych, sprawdzonych fachowców, to sprawdzajcie i kontrolujcie wszystko sami, okiem amatora. Łaźcie tam, pytajcie, nawet jak was wyśmieją, ze takie durne pytania zadajecie (tak było :D), to drążcie, bądźcie codziennie na swojej budowie nawet na 10 min. Musicie wiedzieć z czego i jak wasz dom jest zbudowany. (Ja np. zauważyłam, że nie postawili 50 cm ścianki, która w planach była zapisana jako kawałek ściany nośnej. A uwierzcie mi, że takich rzeczy było więcej, ale o tym później).

No to wyszedł mi kawał posta! Takie pościsko… :D

Do napisania!
M.

Komentarze

  1. Zastanawia mnie tylko jak sprawdziła Pani wytrzymałość pustaków pisząc , że spełniają one swoją normę. To, że pustak Keram jest krzywy i spękany to każdy wie. Proszę upuścić z wysokości jednego metra pustak Keram i Wienerberger a przekona się Pani o czym piszę.
    Te pustaki z Pani zdjęć są źle wypalone - świadczą o tym czarne przebarwienia na pustakach.
    Zobaczy Pani jak się będą kruszyły podczas wykonywania instalacji elektrycznej i hydraulicznej.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisząc "spełniały wszelkie normy" miałam na myśli normy, które uwzględniał i szczegółowo opisywał nasz projekt.
      Tak, to prawda - pustak się kruszył (opisane w poście). Niemniej dom stoi i ma się dobrze.
      Dziękuję za cenne wskazówki :)
      Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Pustak jest jednym z bardziej popularnych materiałów na ściany zewnętrzne. Jednak tu chyba bloczki komórkowe powinny lepiej się spisać. Jest to materiał dużo lżejszy, przede wszystkim pełny i łatwy w obróbce.

    OdpowiedzUsuń
  3. Chciałbym, ale niestety na tą chwilę nie mogę pozwolić sobie na budowę domu. Naprawdę zależy mi jednak na tym, aby nabyć mieszkanie na własność. Rozglądam się więc obecnie za takim, które spełniłoby wszystkie moje oczekiwania. To, co udało mi się zauważyć, to to, że spory ich wybór posiada ten, wrocławski deweloper: https://vantage-sa.pl/atrakcyjne-nieruchomosci-wroclaw/

    OdpowiedzUsuń
  4. Jakie ceny wtedy były? Obecnie za pustak ponad 7 zł.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny wpis dla tych którzy budują domek.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny artykuł. Dość często szukam wyjątkowych.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo przydatne informacje dla osób planujących budowę domu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Planuję budowę domu, dlatego informacje zawarte w artykule na pewno mi się przydadzą.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wybór materiałów do budowy to kluczowa sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  10. oprócz ścian, ważną rolę odgrywają drzwi :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Na materiałach budowlanych nie warto oszczędzać.

    OdpowiedzUsuń
  12. Budując dom wybierajmy materiały budowlane najwyższej jakości.

    OdpowiedzUsuń
  13. Pustak ceramiczny to materiał budowlany, który cechuje się dosyć dużą wytrzymałością, dlatego myślę, że świetnie się sprawdzi do budowy domu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest bardzo ważny, ale równie istotne jest powierzenie budowy domu i prac wykończeniowych profesjonalnej ekipie.
    remonty warszawa

    OdpowiedzUsuń
  15. Wybór dobrego materiału do budowy jest bardzo ważny, podobnie jak wykończenie ścian zewnętrznych. Dobrym rozwiązaniem są elewacje kompozytowe.

    OdpowiedzUsuń
  16. Super artykuł, własnie planuje budowę domu i zastanawiam się jakich pustaków użyć.

    OdpowiedzUsuń
  17. Hej, czemu wyorzystałaś pustak ceramiczny a nie bloczki komórkowe? Według mnie lepiej by się sprawdziły. Pozdrawiam!
    https://polonia.klik-24.com/prawo-jazdy-w-anglii

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ponieważ wytrzymałość pustaków ceramicznych na ściskanie jest kilkukrotnie wyższa niż pustaka komórkowego. Faktem jest, że pustak H+H jest cieplejszy i zdrowszy ale ściany wymagają stosowania większej ilości słupów żelbetowych.

      Usuń
  18. Super artykuł oraz spostrzeżenia autora, z pewnością polecę domenę dla znajomych, którzy również absorbują się podobnymi zagadnieniami.

    OdpowiedzUsuń
  19. Wybór materiału do budowy domu to bardzo ważna sprawa. Warto wybierać dobrej jakości materiały, które będą ograniczać straty ciepła.
    https://meoncbd.pl/sklep-cbd/susz-konopny/

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo trafne spostrzeżenia! Z pewnością pomogą wielu ludziom :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Kto to widział takiego architekta co kazał dwa razy więcej pustaków kupić....

    OdpowiedzUsuń
  22. jeśli ktoś potrzebuje zdjęcia tego Guw..a, które nazywane jest pustakiem ceramicznym to proszę pisać. Prześlę i zobaczą Państwo co kupują pod nazwą Keram.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poproszę o zdjęcia chciałem kupić te pustaki

      Usuń
    2. barwinek101@gmail.com

      Usuń
  23. Wolę kupić Polskie Gówno " jak niemieckiego mercedesa 😜

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po wypowiedzi można odnieś wrażenie że jest pan handlowcem Keramu lub nie miał pan nigdy styczności z tym pustakiem.

      Usuń
  24. Bardzo ciekawy artykuł. Bardzo ładnie prowadzony blog.

    OdpowiedzUsuń
  25. Pustak ceramiczny to nie tylko element konstrukcji, to fundament solidności i trwałości budynku. Każdy kawałek przyszłego domu.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ciekawy wpis! Ściany z pustaka ceramicznego to świetne rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o izolację termiczną i akustyczną. Dzięki za udostępnienie swoich doświadczeń i wskazówek dotyczących tego materiału budowlanego. Może to być przydatne dla osób planujących remont lub budowę własnego domu

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty